PF Prasátko pro štěstí

Razíme je každý rok!

Patříte-li mezi ty, kteří si štěstí chtějí pojistit rybičkou, podkovou či právě prasátkem, jste tu správně. Napadlo Vás někdy zeptat se proč právě tyto symboly přinášejí štěstí?

Pomocí různých amuletů si paní štěstí snažili naklonit už staří Keltové, Římané či Germáni. I oni věřili, že jim zvířecí symboly pomohou ke zdraví, lásce či penězům.

Zvířata tedy patří k nositelům "štěstíčka“ v různých lidových tradicích, mytologii, ale také v esoterice. A neplatí to jen o posledním dni starého a prvním dni přicházejícího roku. V posledních letech se kult zvířecích talismanů všeobecně velmi rozšířil.

Štěstí do peněženky, pod vánoční talíř, mosazná PF štěstíčka

Proč tedy právě prase?

Vraťme se do dob, kdy se převážná většina Evropanů živila zemědělstvím. Základem spokojeného života rodiny byla tedy úrodná půda a dostatek zdravých hospodářských zvířat. Proto si lidé také jako symboly štěstí vybírali živočišné druhy, které se rychle množily. A k těm právě prase patří.

Divoké prase bylo například pro starověké Germány posvátným zvířetem. Ostatně tvor, který se rýpe v zemi a čenicháním hledá v rozryté zemině potravu, byl v minulých časech ztělesněním hledačů pokladů. Dodnes se považuje za symbol plodnosti, prosperity a síly.

Před sto lety se v Rakousku, ale i jinde, věřilo, že vepřové na novoroční tabuli znamená štěstí pro každého, kdo se jím nasytil. A leckde v Evropě jsou prasečí hlava či nožičky považovány dodnes za typický novoroční pokrm.