Rolničky pro turisty - odhánění medvědů
Rolničky z naší výroby si naši zákazníci nejen z Kanady či ze Slovenských Tater často objednávají jako rolničky pro turisty na odhánění medvědů i jiných šelem a také divočáků. Dalšími našimi zákazníky jsou také majitelé ovcí a jiné volně se pasoucí domácí zvěře, žijící v regionech kde se medvědi vyskytují. Proto se zde tomuto tématu věnujeme více. Která rolnička je tedy pro tento účel vhodná?
Dole na stránce se dozvíte vše o druzích medvědů a jak předcházet nebezpečí.
Rolničky na medvědy / Zvončeky na medvede
Díky zkoušení a zpětné komunikaci se zákazníky, kterým rolničky na medvědy dodáváme můžeme na tento účel doporučit právě tyto typy našich rolniček: Mosazná rolnička Ø 28mm, objednací kód ROLV3umístění na těle, nebo batohu (od pasu výše), na obojek psa. Hodnoty: 12g, 80dB, 2900 Hzjejí maloobchodní cena je 40 Kč (1,8 EUR), přesnou aktuální cenu najdete ona internetovém obchodě, nebo na dotaz.
Uvnitř rolničky je velká nerezová mosazná kulička, zvolená pro dobrý zvuk.
Vyzvednout rolničky si můžete po domluvě ve výrobně, nebo u některého z našich odběratelů nebo k zaslání poštou na základě vyplnění formuláře nebo volejte.
Rolničky zasíláme i na Slovensko.
Vyrábíme je také s magnetickým tlumítkem.
Cena a objednávka
1) internetový obchod
2) vyzvednutí v Praze na adrese výrobny
3) nebo, objednávkový formulář zde
4) velkoobchodní cena z výroby, viz ceník
Tlumítko na rolničku
Rolničku dodáváme také s tlumítkem zvuku (silencer). Tato tlumítka, která vyrábíme ve formě úchytů se suchými zipy, nebo jako sáčky, lze potisknout logem a jsou vhodná jako upomínkový předmět pro turistická infocentra ap. Vedle velkých sérií máme také k dispozici moderní malosériovou technologii potisku, kterou jsme schopni zajistit i malé série s potiskem od 10 Kusů.
Na obrázku vpravo vidíte rolničku s úchytem a tlumítkem, které je opatřeno reklamním logem. Dole pod rolničkou je nyní právě tlumítko s neodymovým magnetem, rolnička je umlčena. Tlumítko je jinak připojeno suchým zipem na úchytu.
Mosazná rolnička Ø 20mm, 6g, objednací kód ROLM4
umístění na chodidle, nejlépe na botě, nebo na obojek vašeho psa.
Hodnoty: 6g, 72dB, 2570 Hz
její maloobchodní cena je cca 35 Kč (1,5 EUR), přesnou aktuální cenu najdete v platném ceníku, nebo na dotaz.
Vyzvednou si ji můžete po domluvě ve výrobně, nebo u některého z našich odběratelů nebo k zaslání poštou na základě vyplnění formuláře nebo volejte.
Cena a objednávka
1) internetový obchod
2) vyzvednutí v Praze na adrese výrobny zde
3) nebo, objednávkový formulář zde
4) velkoobchodní cena z výroby, viz ceník
Proč jsme vybrali právě tyto rolničky se dočtete níže.
Jak turista úspěšně zažene medvěda rolničkou?
Nejprve si řekněme co je účelem. Většina druhů divokých medvědů jsou plaché šelmy, které se raději vyhnou střetu s člověkem. Je to však stejné jako s hady. Když děláte dostatečný hluk, zmiji ani neuvidíte. Pokud však jdete v tichosti a na hada šlápnete, nebo ho jinak vyděsíte, nejspíše vás čeká uštknutí. U medvědů to platí podobně. Medvěd, který uslyší daleko dopředu pro něj nepříjemný zvuk se raději ztratí. Účelem tedy je se s medvědem vůbec nesetkat a dát mu o sobě včas vědět.
A to také platí i pro ostatní šelmy a jiná zvířata, protože turistické rolničky nejsou určeny pouze na odhánění medvědů.
V každém případě se však v dané lokalitě informujte na výskyt konkrétního druhu medvěda. Základní populace medvědů, se kterými se můžete zpravidla setkat jsou popsány níže.
Rolnička funguje i na medvěda hnědého na Moravě, Slovensku, Polsku, Rumunsku i na Grizzliho, žijícího v hlídaných oblastech národních parků v Kanadě a na Aljašce, platí zde však jako prevence, v případě přímého setkání je třeba dodržovat předchozích pokynů správců parku. V případě možnosti přímého kontaktu s více nebezpečnými druhy medvědů je doporučeno rolničku doplnit ještě pepřovým sprejem.
Jak se tedy pro účely turistů na odhánění medvědů chovají právě naše rolničky?
28 mm rolnička ROLV3
Proč jsme vybrali právě poměrně velkou 28mm rolničku? Podstata je právě v její velikosti. Ostatně rolničky používané na Aljašce mají také právě tuto velikost. Přestože všechny naše rolničky velmi dobře zvoní, s menšími rolničkami je třeba třást, aby byl vyvinut zvuk, který požadujeme právě pro tento turistický účel. Běžný turista, který nenamáhá svoje klouby vyvíjí přirozený pohyb a jeho tělo nad chodidly by mělo zachovat plynulý pohyb, který však jakékoli rolničky, menší než právě 28mm nerozhýbe tak, aby byl vyvinut potřebný zvuk, který by medvěda vyplašil. Tento problém už nelze vyřešit kvalitou rolničky, protože je dán poměrem jejího vnitřního průměru a velikostí kuličky, která se v něm pohybuje.Rolnička veliká 28mm má už ale velmi vhodný poměr mezi vnitřním průměrem a velikostí a váhou kuličky. Při pohybu běžné chůze tedy už může docházet k převalování ocelové kuličky uvnitř rolničky. Samotnou rolničku tedy můžete utlumit třeba v kapse, ale k převalování kuličky dochází dále. Takže můžete volit intenzitu zvuku zcela přirozeně, rolnička vyvine potřebný zvuk i z vaší kapsy. Pokud však potřebujete zvuk rolničky různě, nebo zcela utlumit, použijte trik popsaný níže.
20 mm rolnička ROLM4
Tato rolnička je také vhodná jako rolnička pro turisty na zahánění medvědů. Rolnička 20mm je středně veliká rolnička, nemá však ještě dostatečný poměr mezi jejím vnitřním průměrem a velikostí ocelové kuličky uvnitř. Nemůže tedy docházet k převalování kuličky při běžném pohybu. Při běžné chůzi, kdy horní polovina těla zůstává v plynulém pohybu zde tedy zpravidla není vyvinut takový pohyb, k tomu aby rolnička zazvonila v potřebné intenzitě.Tuto rolničku je tedy možné použít k plašení medvědů náležících k mírnější Evropské populaci, ale pouze v případě pokud je umístěna například na botě. Chodidlo totiž už vyvíjí potřebný kmitavý pohyb, který rolničku rozezní. Můžete si ji tedy přivázat například na tkaničku u boty. Její zvuk bude v takovém případě postačující. Více však doporučujeme větší rolničku 28mm, kterou už je možné nosit na těle, nebo zavazadle, má dostatečný zvuk, který je však možné v případě potřeby tlumit.
Co když je rolnička příliš hlučná?
Pokud se vám bude zdát zvuk rolničky příliš hlučný, nebo budete v situacích kdy nebude třeba odhánět medvědy, můžete rolničku utlumit. Běžným způsobem můžete utlumit zejména mosazné tělo rolničky, tak aby nedocházelo k vibracím kovu.
To znamená že rolničku můžete vložit do kapsy, do batohu mezi oblečení, nebo nějakého sáčku.
U větší rolničky 28mm bude však dále docházet k převalování kuličky uvnitř rolničky. To znamená že rolnička určitý zvuk bude stále vydávat.
Pokud chcete rolničku zcela utlumit, lze to docílit magnetem. Sama rolnička je vyrobena z mosazi a to je zcela nemagnetický kov. Kulička uvnitř rolničky magnetická je. Pokud tedy použijete dostatečný menší magnet, kulička se k němu přitáhne a rolnička je umlčena.Na objednávku můžete obdržet rolničku vybavenou tlumítkem na rolničku "silencer" se všitým silným neodymový magnetem, který v případě potřeby rolničku zcela umlčí.
Uchycení rolničky
Jak jsme se přesvědčili, s uchycením samotných rolniček může být problém. Šlo však o konkurenční rolničky, které mají kroužek úchytu na koncích pouze zahnutý vložený do rolničky jako pero. Pak může dojít k vytažení úchytu. Pokud takovou rolničku pověsíte třeba ovečce, nebo psu na obojek zpravidla ji velmi brzo ztratí.
Naše rolničky mají do počátku výroby kroužek úchytu vyroben z pevného mosazného drátku, který je uvnitř rolničky několikrát zakroucen, takže je úchyt velmi pevný a má velkou odolnost. Proto je také vyhledávají majitelé větších zvířat, jako jsou ovce ap.
Není tedy problém naši rolničku přímo přivázat za úchyt na botu, kamkoli jinam na tělo nebo batoh, nebo na obojek vašeho psa.
Druhy medvědů a výskyt
Medvěd hnědý
Nám nejblíže:
Karpatská populace medvěda hnědého (8000) zahrnuje medvědy na Ukrajině, Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Česku.
Balkánská populace (2800) sahá až do Rakouských a Italských Alp.
V Bulharsku žijí další dvě izolované populace medvědů.
Severovýchodní Evropa (37 500) - Evropská část Ruska, severní část Běloruska, Estonsko, Lotyšsko, Finsko
Brtník
Brtník je poddruh medvěda hnědého. Jeho jméno je odvozeno od staročeského slova "Brť", označující dutinu stromu. V těchto dutinách medvěd vybírá hnízda lesních včel.
Vzhledem k tomuto názvu bychom jej rádi pokládali za tuzemského medvěda. Jeho latinský název je však "Ursus arctos arctos" což dnes zahrnuje celkovou populaci Euroasijského medvěda hnědého. Medvěd, který se vyskytuje na našem území je dnes označován jako "Ursus arctos formicarius", tedy medvěd hnědý Karpatský.
Pokud bychom hledali typického českého volně žijícího medvěda, byli jimi poslední medvědi, kteří byli zastřeleni v Čechách na Šumavě v roce 1856 a na Moravě pak v roce 1894.
Výskyt "našeho" hnědého medvěda Karpatského:
Slovensko - asi 1000 kusů - většina pohoří středního a severního Slovenska (Vysoké, Západní, Belianské a Nízké Tatry, Velká a Malá Fatra, Slovenské Rudohoří, Poľana, Strážovské vrchy, Východní Karpaty).
Polsko - oblast příhraničí se Slovenskem
Rumunsko -
Česká Republika - vzácně na moravské straně Karpat (např. v Javorníkách nebo Moravskoslezských Beskydech), kam proniká ze Slovenska
Evropští medvědi jsou mnohem méně agresivní než medvědi, žijící na východ od Uralu nebo v Severní Americe. Medvěd má výborný sluch a když uslyší člověka, raději se mu vyhne. Rolnička na něj funguje dobře.
Grizzly
Grizzly je poddruh medvěda hnědého a je znám též jako medvěd stříbrný nebo medvěd hnědý severoamerický. Název grizzly pochází z anglického slova „grizzled“ (šedovlasý).
Výskyt:
- Aljaška
- většina území západní Kanady (teritoria Yukon, Severozápad, Nunavut, sever provincie Manitoba),
- některé horské oblasti Severozápadu Spojených států (severní kontinentální rozvodí v Montaně, Yellowstonský národní park na hranicích Wyomingu, Montany a Idaha, Cabinet-Yaak mezi Montanou a Idahem, Selkirk na hranici Idaha s Washingtonem a Severní Kaskády na severu Washingtonu).
Grizzlyové jsou příliš velcí a nemohou se bránit vyšplháním na strom. Brání se tedy pouze na zemi a snaží se odehnat potenciálního útočníka. Samice, které brání svá mláďata, jsou nejagresivnější. Historicky grizzlyové soutěží s ostatními predátory o potravu, což rovněž zvyšuje jejich agresivitu.
Normálně se grizzlyové snaží zabránit kontaktu s lidmi. Člověka nepokládají za kořist, a tak loví lidi jen ve zcela výjimečných případech. Většina útoků pochází z překvapení medvěda v poměrně velké blízkosti, zejména si chrání potravu nebo potomky.
Rolnička funguje funguje na grizzlyho, v případě přímého setkání je třeba dodržovat předchozích pokynů správců národních parků. Je možné výbavu doplnit ještě pepřovým sprejem pro případ přímého kontaktu, který však lze zpravidla odvrátit jinými metodami dle pokynů správců parků.
Medvěd černý
Medvěd baribal
zvaný také jako medvěd černý, v angličtině American black bear (Ursus americanus). Jde o středně velký druh medvěda, který má svůj přirozený domov v Severní Americe. Je to nejmenší a nejčastější severoamerický druh medvěda
Výskyt:Kanada (>450 000) podle cca 15 let starých studií, bez započtení populací v několika provinciích)Spojené státy (>450 000) na severovýchodě, včetně států Virginie a Západní Virginie, na severním středozápadě, tedy ve státech Minnesota, Severní Dakota a Jižní Dakota, ve státech okolo Skalnatých hor, na západním pobřeží
Aljaška
Při setkání se člověkem baribal zaútočí jen vzácně a většinou používá pouze falešné výpadky, zuřivé zvuky a plácaní po zemi svými předními končetinami. Má na svědomí jen asi 30 lidí za celé období minulého století. Daleko více útoků na lidi je přičítáno medvědům hnědým..
V porovnání s hnědým medvědem, násilná setkání s baribalem jen vzácně vyústí ve vážné zranění. Většinu baribalů k útokům na lidi vede spíše hlad, a tak mají lidé větší šanci přežití, pokud budou s baribalem bojovat, než když se mu vzdají. Na rozdíl od grizzlyů navíc medvědice baribalů nejsou tak agresivní v přítomnosti mláďat.