Pro nákup výrobků použijte náš e-shop
Česká ražba malých novoročenek do peněženky.
Více se dozvíte tady, nebo objednejte na e-shopu.
Už je to tu! Naše vlastní česká ražba už opět razí vánoční zlatá prasátka PF 2025!
Hned jak je pořádně vyleštíme v leštících bubnech, zveřejníme nové obrázky čerstvého zlatého prasátka 2025. Vy si je ovšem nyní už můžete objednávat na našem e-shopu!
Ražba mosazných prasátek. Razíme je z mosazi na velkém lisu pod tlakem 40 tun! Vy si je pak můžete vložit pod vánoční talíř, darovat je přátelům a samozřejmě vložit do peněženky.
Z našeho 40t lisu už padají i zlatá PF vánoční a novoroční SELÁTKA. Selátka jsou menší než prasátka a tak se lépe vejdou do peněženky.
Selátko měří 12x23mm, o něco větší prasátko má 35x45mm.
Jak se tvoří se můžete podívat dole je na videu. Objednat je můžete na e-shopu!
Váha: 1 g, Výrobce: Zvonkov, ČR, Výška: 12mm, Šířka: 23mm, Materiál: Mosaz
Váha: 1 g, Výrobce: Zvonkov, ČR, Výška: 12mm, Šířka: 23mm, Materiál: Mosaz
Zlatá selátka a prasátka z mosazi razíme pod vysokým tlakem 40 tun. Nejprve z mosazného plechu nastřiháme mosazné výlisky, které pak vložíme do formy, kterou máme pro každý rok připravenu s novým letopočtem. Vše pak ještě projde leštícím procesem v leštících bubnech aby byl lesk co největší. Lesknou se jako opravdové zlato!
Z keramiky? Z papíru? Ze dřeva? To najdete všude.
My razíme z mosazi!
Vystřihneme, vyrazíme, vyleštíme. A pak hned do vaší peněženky. Tato štěstí do peněženky si můžete dát také pod vánoční talíř, poslat je poštou, nebo nalepit na dárkové přání.
Všichni, kteří se na Štědrý den postí, by měli podle tradice vidět zlaté prasátko. Jak tento příběh zlatého prasátka vznikl? Počátky zlatého prasátka hledejme pravděpodobně u prastarých pohanů, kteří slavili svátek zimního slunovratu - symboliku nadcházející úrody, prosperity a hojnosti. Nadcházející očekávání nových mláďat ve spojení se vzácným zlatým kovem - zlatých prasátek.
Pro křesťany bylo běžné během adventu držet půst, nelákala je ovšem vidina zlata jako takového, protože prase ně bylo něco podřadného a špinavého, ale vidět Zlaté prasátko představovalo štěstí. Zlato signalizovalo slunce a odchod zimy. V kombinaci s prasetem slibovalo prosperitu a hojnost. Zlatá barva zůstává po desetiletí neměnná, ale v určitých obdobích se věřilo i na telátko, beránka nebo kohouta.
Zde jsou počátky unikátní tradice spojení s hladověním - půsty. Půst je očistou těla ve vhodný čas, kdy nebyl dostatek syté potravy a zároveň v očekávání nové úrody, která přinese potřebnou zeleninu. Zelenina je vhodná potravina po ukončení půstu a zároveň po ukončeném půstu není vhodné jíst těžkou masitou stravu. Toto přirozené hospodářské plánování pomohlo uchránit novorozená mláďátka před snězením a zároveň projít přirozenou očistou těla.
Kdo se tedy postí, dočká se cíle - pěkně do zlatova upečeného prasátka, ale ve vhodný čas, až prasátko bude pěkně vykrmené.
Také o Štědrém dni držíte půst, abyste viděli zlaté prasátko?
Jelikož se nedařilo rituály s prasetem úplně vymazat z minulých tradic, moudrá historie vytvořila jistý kompromis. A tak celodenní půst na Štědrý den zůstal, prasátko také, ale virtuálně přetransformované v pouhý obrázek na zdi. Ten dnes můžete díky rodičům a technice pozorovat v luxusním zlatém vydání. Dáváte si novoroční přání s motivem prasátka a nebo si dáváte zlatá prasátka pod vánoční talíř.
Zlaté prasátko vypadá úplně stejně jako normální prase. Tradice je udržovaná především pro děti, kteří nejedí celý den a pijí pouze čistou vodu. Má jim to přidat na disciplíně a poslušnosti.
Naše zlaté prasátko je totiž skutečně jedinečné. Nikdo jiný na naší planetě neuctívá na Štědrý den podobnou tradici. Jako Češi si tedy můžeme s hrdostí připsat další unikát ze světa jídla a hladovění.