Zlaté prásátko - novoroční přání do peněženky

Mosazné novoročNÍ PŘÁNÍ do peněženky - zlaté p.F. prasátko

Česká ražba malých novoročenek do peněženky.
Více se dozvíte tady, nebo so ho kupte na našem e-shopu. 

Novoročenka do peněženky - zlaté p.f. prasátko

Ražba mosazných prasátek. Razíme je z mosazi na velkém lisu pod tlakem 40 tun! Vy si je pak můžete vložit pod vánoční talíř, darovat je přátelům a samozřejmě vložit do peněženky.

Všichni, kteří se na Štědrý den postí, by měli podle tradice vidět zlaté prasátko. Jak tento příběh zlatého prasátka vznikl? Počátky zlatého prasátka hledejme pravděpodobně u prastarých pohanů, kteří slavili svátek zimního slunovratu - symboliku nadcházející úrody, prosperity a hojnosti. Nadcházející očekávání nových mláďat ve spojení se vzácným zlatým kovem - zlatých prasátek.

Pro křesťany bylo běžné během adventu držet půst, nelákala je ovšem vidina zlata jako takového, protože prase ně bylo něco podřadného a špinavého, ale vidět Zlaté prasátko představovalo štěstí. Zlato signalizovalo slunce a odchod zimy.  V kombinaci s prasetem slibovalo prosperitu a hojnost. Zlatá barva zůstává po desetiletí neměnná, ale v určitých obdobích se věřilo i na telátko, beránka nebo kohouta.

Tradice půstu

Zde jsou počátky unikátní tradice spojení s hladověním - půsty. Půst je očistou těla ve vhodný čas, kdy nebyl dostatek syté potravy a zároveň v očekávání nové úrody, která přinese potřebnou zeleninu. Zelenina je vhodná potravina po ukončení půstu a zároveň po ukončeném půstu není vhodné jíst těžkou masitou stravu. Toto přirozené hospodářské plánování pomohlo uchránit novorozená mláďátka před snězením a zároveň projít přirozenou očistou těla.
Kdo se tedy postí, dočká se cíle - pěkně do zlatova upečeného prasátka, ale ve vhodný čas, až prasátko bude pěkně vykrmené.

Také o Štědrém dni držíte půst, abyste viděli zlaté prasátko?

Zlaté prasátko dnes

Jelikož se nedařilo rituály s prasetem úplně vymazat z minulých tradic, moudrá historie vytvořila jistý kompromis. A tak celodenní půst na Štědrý den zůstal, prasátko také, ale virtuálně přetransformované v pouhý obrázek na zdi. Ten dnes můžete díky rodičům a technice pozorovat v luxusním zlatém vydání. Dáváte si novoroční přání s motivem prasátka a nebo si dáváte zlatá prasátka pod vánoční talíř.

Zlaté prasátko vypadá úplně stejně jako normální prase. Tradice je udržovaná především pro děti, kteří nejedí celý den a pijí pouze čistou vodu. Má jim to přidat na disciplíně a poslušnosti.

Jedineční ve světě

Naše zlaté prasátko je totiž skutečně jedinečné. Nikdo jiný na naší planetě neuctívá na Štědrý den podobnou tradici. Jako Češi si tedy můžeme s hrdostí připsat další unikát ze světa jídla a hladovění.