Plašičky na medvědy

Ochrana před divokou zvěří

Účelem tedy je předejít setkání s medvědem a divoku zvěří - DÁT O SOBĚ VĚDĚT.

Výskyt medvěda hnědého

Medvědi nám nejblíže

Mapa - výskyt medvědů

Euroázie, amerika, aljaška, tibet, himaláje, kamčatka

Rolničky - plašičky na medvědy

Rolnička - plašička ne medvědy nýtovaná na kůži s přidaným magnetickým tlumítkem zvuku. Na obrázku je rolnička - plašička pro umístění na opasku. Umísťuje se na pásku kalhot blízko kapse. Rolničku je možné takto zasunout do kapsy aniž by byla sejmuta z opasku. Pohybem nohy při chůzi se rolnička optimálně rozezní.

JAK TO FUNGUJE? jednoduše rolničku vypnete a je klid....

Rolnička zvoní

Rolnička nyní zvoní a plaší medvědy a jinou zvěř

Klik a nezvoní

Jeden klik, jednou rukou, jedním prstem.  Složitý pohyb není třeba.

Ticho

A je ticho, můžete v klidu a tichu pokračovat.

OdepnouT

Jdete opět do nepřehledného terénu? Opět jenoduchý pohyb jedním prstem a ....

Opět zvoní...

... plašička ne medvědy zase zvoní. Nyní se vyhnete nežádoucímu setkání, medvědi a ostatní divoká zvěř vás uslyší. 

...plaší medvědy

Příjemný optimální zvuk kvalitní mosazné rolničky lahodí uchu a neruší vás na vašich toulkách. Medvědi vás ale uslyší dobře a klidí se z cesty!

Rolničky pro turisty - plašení medvědů a šelem - medvědí rolničky

Jak turista úspěšně zažene medvěda rolničkou?

Nejprve si řekněme co je účelem. Většina druhů divokých medvědů jsou plaché šelmy, které se raději vyhnou střetu s člověkem. Je to však stejné jako s hady. Když děláte dostatečný hluk, zmiji ani neuvidíte. Pokud však jdete v tichosti a na hada šlápnete, nebo ho jinak vyděsíte, nejspíše vás čeká uštknutí. U medvědů to platí podobně. Medvěd, který uslyší daleko dopředu pro něj nepříjemný zvuk se raději ztratí. 

Účelem tedy je se s medvědem vůbec nesetkat a dát mu o sobě včas vědět.

A to také platí i pro ostatní šelmy a jiná zvířata, protože turistické rolničky nejsou určeny pouze na odhánění medvědů. 

V každém případě se však v dané lokalitě informujte na výskyt konkrétního druhu medvěda. Základní populace medvědů, se kterými se můžete zpravidla setkat jsou popsány níže.

Rolnička funguje i na medvěda hnědého na Moravě, Slovensku, Polsku, Rumunsku i na Grizzliho, žijícího v hlídaných oblastech národních parků v Kanadě a na Aljašce, platí zde však jako prevence, v případě přímého setkání je třeba dodržovat předchozích pokynů správců parku. V případě možnosti přímého kontaktu s více nebezpečnými druhy medvědů je doporučeno rolničku doplnit ještě pepřovým sprejem. 

Rolničky pro turisty na medvědy

Jak se tedy pro účely turistů na odhánění medvědů chovají právě naše rolničky?

28 mm rolnička ROLV3

Proč jsme vybrali právě poměrně velkou 28mm rolničku? Podstata je právě v její velikosti. Ostatně rolničky používané na Aljašce mají také právě tuto velikost. Přestože všechny naše rolničky velmi dobře zvoní, s menšími rolničkami je třeba třást, aby byl vyvinut zvuk, který požadujeme právě pro tento turistický účel. Běžný turista, který nenamáhá svoje klouby vyvíjí přirozený pohyb a jeho tělo nad chodidly by mělo zachovat plynulý pohyb, který však jakékoli rolničky, menší než právě 28mm nerozhýbe tak, aby byl vyvinut potřebný zvuk, který by medvěda vyplašil. Tento problém už nelze vyřešit kvalitou rolničky, protože je dán poměrem jejího vnitřního průměru a velikostí kuličky, která se v něm pohybuje.Rolnička veliká 28mm má už ale velmi vhodný poměr mezi vnitřním průměrem a velikostí a váhou kuličky. Při pohybu běžné chůze tedy už může docházet k převalování ocelové kuličky uvnitř rolničky. Samotnou rolničku tedy můžete utlumit třeba v kapse, ale k převalování kuličky dochází dále. Takže můžete volit intenzitu zvuku zcela přirozeně, rolnička vyvine potřebný zvuk i z vaší kapsy. Pokud však potřebujete zvuk rolničky různě, nebo zcela utlumit, použijte trik popsaný níže.

Co když je rolnička příliš hlučná?

Pokud se vám bude zdát zvuk rolničky příliš hlučný, nebo budete v situacích kdy nebude třeba odhánět medvědy, můžete rolničku utlumit. Běžným způsobem můžete utlumit zejména mosazné tělo rolničky, tak aby nedocházelo k vibracím kovu. 

To znamená že rolničku můžete vložit do kapsy, do batohu mezi oblečení, nebo nějakého sáčku.

U větší rolničky 28mm bude však dále docházet k převalování kuličky uvnitř rolničky. To znamená že rolnička určitý zvuk bude stále vydávat.

Pokud chcete rolničku zcela utlumit, lze to docílit magnetem. Sama rolnička je vyrobena z mosazi a to je zcela  nemagnetický kov. Kulička uvnitř rolničky magnetická je. Pokud tedy použijete dostatečný menší magnet, kulička se k němu přitáhne a rolnička je umlčena.
Vyrábíme plašičky s rolničkou vybavenou tlumítkem na rolničku "silencer" se všitým silným neodymový magnetem, který v případě potřeby rolničku zcela umlčí.

Uchycení rolničky

Jak jsme se přesvědčili, s uchycením samotných rolniček může být problém. Může dojít k vytažení úchytu. Pokud takovou rolničku pověsíte třeba ovečce, nebo psu na obojek zpravidla ji velmi brzo ztratí.
Proto vyrábíme naše vlastní rolničky, které jsou určeny také pro sedláře a jejich výrobky s pevně uchycenými rolničkami.
Rolničky mají otvor, který se připevní trhacím nýtem přímo do materiálu - do kůže, popruhu atd.

Tyto rolničky nýtujeme přímo do kůže a můžeme tak docílit přirozené a funkční aplikace pro plašičky na medvědy, darmovisy pro koně, hudební perkusní nástroje atd.

Velká rolnička pro turisty na medvědy